Podniková sociální odpovědnost

Naši pracovníci podporují mnoho sociálních projektů na celém světě. Většina z těchto projektů vychází z jejich vlastní iniciativy. Jednotlivé iniciativy odpovídají kultuře společnosti Gore a společnost Gore tyto projekty podporuje. Na této stránce najdete informace o některých z nich.

Obecné informace

 • Co je to materiál GORE-TEX®?
  Materiál GORE-TEX®, poprvé představený v roce 1978, vzniká slaminováním naší patentované membrány GORE-TEX® s vysoce funkčními textiliemi. Licencovaní výrobci pak tento materiál používají k výrobě oděvů, doplňků a obuvi.
 • Kdo může vyrábět oděvy GORE-TEX®?

  Pouze omezený počet specializovaných výrobců oděvů má licenci, která je opravňuje k výrobě produktů z našich textilií, a to v souladu s našimi přísnými kvalitativními standardy. Každý prototyp oděvu před uvedením do výroby důkladně testujeme. Textilie GORE-TEX® dodáváme pouze k výrobě schválených modelů. Navíc zaručujeme, že nejen samotná textile, ale i hotové oděvy, boty a doplňky GORE-TEX® budou fungovat tak, jak mají.

  Je-li tedy váš oděv opatřen visačkou GORE-TEX®, platí záruka nepromokavosti Guaranteed To Keep You DryTM, a to bez ohledu na výrobce či prodejce.

 • Kde se dá textilie GORE-TEX® koupit?

  Textilie GORE-TEX® je dostupná pouze našim licencovaným výrobcům, kteří vyrábějí oděvy a obuv v souladu s našimi standardy.

 • Kde je k dostání katalog výrobků GORE-TEX®?

  Společnost Gore vyrábí pouze textilie GORE-TEX® a WINDSTOPPER®, nikoli hotové oděvy. Chcete-li najít výrobky z našich materiálů, máte několik možností: kontaktujte nás a my vám poradíme, kteří z vašich oblíbených výrobců používají naše textilie, vyžádejte si katalog u svého oblíbeného prodejce nebo vyzkoušejte náš Vyhledávač obchodů pro nalezení nejbližšího obchodu s výrobky společnosti GORE™.

 • Jak si ověřím, že kupuji originální výrobek GORE-TEX®?

  Bez ohledu na výrobce najdete ve vnitřním nebo vnějším švu každého oděvu všitý štítek s ochrannou známkou GORE-TEX® nebo WINDSTOPPER®. U novějších výrobků může být ochranná známka vyšitá na rukávu či na prsou nebo může být vyražena na kovovém štítku. Nezapomeňte: pokud zde není jasně napsáno GORE-TEX®, výrobek tento materiál neobsahuje.

Vlastnosti výrobků

 • Jaká je životnost textilií GORE-TEX®?
  Materiály GORE-TEX® vydrží mnoho let. Jsou neuvěřitelně odolné. Na rozdíl od jiných "nepromokavých a prodyšných" textilií, které svoji nepromokavost ztrácejí již po několika vypráních či v důsledku oděru, ohýbání, kontaktu s tělovými oleji nebo repelenty, je nepromokavost a prodyšnost textilií GORE-TEX® zaručena za jakýchkoli podmínek.
 • Udrží mě oblečení GORE-TEX® v teple?
  Ano. Textilie GORE-TEX® je větruvzdorná, takže nedovolí studenému vzduchu a větru, aby narušili váš tepelný komfort, a proto se nemusíte obávat ochlazujícího účinku větru. Textilie GORE-TEX® sama o sobě nemá žádné zvláštní izolační vlastnosti, proto je za chladného počasí nutné použít další vrstvy oblečení, které vás zahřejí a poskytnou vám pohodlí.
 • Jsou všechny materiály GORE-TEX® stejně kvalitní?
  VŠECHNY materiály GORE-TEX® jsou stejně nepromokavé, větruvzdorné a prodyšné. Existuje však mnoho různých vnějších textilií a typů konstrukcí, takže si můžete vybrat, která vlastnost je pro vás nejdůležitějši: hmotnost, struktura, oděruvzdornost atd.
 • Proč se u oděvů GORE-TEX® musejí podlepovat švy?

  Švy se podlepují proto, aby se zcela zakryly drobné dírky po jehlách, které vznikly v laminátech GORE-TEX® při výrobě oděvu. Tyto otvory jsou sice malé, ale přesto mohou propouštět vodu. Abychom zajistili trvalou nepromokavost švů, musíme k jejich podlepení použít pásku vhodnou pro daný typ laminátu. Všechny podlepovací pásky GORE-SEAM® si proto vyrábíme sami a celý proces podlepování švů velmi přísně kontrolujeme.

 • Co znamená záruka nepromokavosti GORE-TEX® Guaranteed To Keep You Dry®?
  Dovnitř oděvu se nedostane žádná vlhkost zvenčí. Cestou vás může zastihnout déšť, omylem si sednete na mokrou lavičku anebo kleknete do mokré trávy, ale nic z toho vás neohrozí, máte-li na sobě oděv z materiálu GORE-TEX®. Pokud má být textilie zcela nepromokavá, nesmí propustit vlhkost za žádných okolností.
 • Jaká je předpokládaná životnost oděvů GORE-TEX®?
  Membrána GORE-TEX® nestárne, takže naše oděvy si zaručeně udrží trvalou nepromokavost a prodyšnost. Řiďte se zdravým rozumem a používejte svůj oděv pouze k určenému účelu. Lehkou cyklistickou bundu si například neberte na trempování. Budete-li oděv řádně udržovat, vydrží vám skutečně dlouho.
 • Jak membrána GORE-TEX® funguje?
  Membrána GORE-TEX® obsahuje přibližně 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční. Ty jsou 20 000krát menší než kapka vody. Tyto otvory jsou tak malé, že jimi nemůže proniknout ani vlhkost z vnějšího prostředí, ani vítr. A právě proto můžeme zaručit, že v oděvech GORE-TEX® zůstanete v suchu a teple. Póry jsou zároveň dostatečně velké na to, aby jimi prošla vodní pára, takže pot může unikat do vnějšího prostředí a vy nemáte pocit vlhka a nepohodlí.

GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™

 • Co je to záruka nepromokavosti pro produkty GORE-TEX® GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™?
  Je to jednoduché. Nejste-li zcela spokojeni s nepromokavostí, větruvzdorností či prodyšností produktu GORE-TEX®, opravíme jej, vyměníme ho nebo vám vrátíme pořizovací cenu. Můžeme se zaručit za to, že bez ohledu na výrobce nese oděv, který je opatřen značkou GORE-TEX®, osvědčení trvalé nepromokavosti, větruvzdornosti a prodyšnosti na úrovni nezbytné pro zamýšlené použití. Spravedlnost je jedním ze základních principů, které společnost GORE uplatňuje. Náš příslib vede k vytváření rozumných řešení se zaměřením na vlastnosti našich produktů a budování trvalých vztahů se zákazníky. 
 • Co znamená záruka nepromokavosti GORE-TEX® GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™?
  Je to jednoduché. Voda zvenku se nedostane dovnitř. Je jedno, jestli voda pochází z průtrže mračen, z vlhké lavičky, na kterou jste si náhodou sedli, nebo z mokré trávy, v které jste klečeli - textilií GORE-TEX® nepronikne. Ano, textilie zůstane prodyšná, takže vlhkost ve formě potu unikne ven a vy zůstanete v suchu. S přihlédnutím k běžnému opotřebení v míře, určené našimi pracovníky, můžete očekávat, že řádně udržovaný produkt GORE-TEX® využívaný v souladu s jeho určením zůstane po celou svou životnost nepromokavý, větruvzdorný a prodyšný. 
 • Co je to celoživotní záruka?
  Ne. Vztahuje se na nepromokavost, větruvzdornost a prodyšnost po dobu životnosti produktu.
 • Co znamená doba životnosti produktu?
  Membrána se v průběhu času nezhorší, ale může být poškozena při aktivitě, pro kterou je produkt určen, nebo při aktivitě neodpovídající jeho určení. Některé naše produkty jsou vhodné pro nejrůznější účely, ale jiné jsou určeny pro konkrétní činnosti. Skutečně záleží na vás, na vaší aktivitě a na vaší volbě. Nedostatečná péče je často příčinou zkrácené životnosti produktu, a proto je důležité pravidelně produkt čistit a vždy dodržovat pokyny pro údržbu. Jestli má vaše obuv ochozené podrážky a oděvy nebo rukavice jsou potrhané, propíchnuté nebo poškrábané, posuďte sami, jestli není čas koupit si nové. Pokud něco vypadá opotřebované, pak to zřejmě opotřebované je. Pokud si nebudete jistí, zavolejte nám nebo nám pošlete e-mail a my vám výrobek pomůžeme posoudit. 
 • Pokrývá záruka nepromokavosti GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™ také poškození?
  Ne. Poškození, jakou jsou trhliny a prodřená nebo propíchnutá místa, musí nechat koncový uživatel opravit na své náklady sám. Rozbité knoflíky, zipy, spony a další vady související s výrobou by se měly řešit s prodejcem nebo s výrobcem. Pokud dojde k poškození, obraťte se na některou z doporučených opraven nebo na nás a naši pracovníci v oddělení služeb zákazníkům vám pomohou. Výrobky GORE-TEX® představují investici do nepromokavého, větruvzdorného a prodyšného pohodlí a tuto investici je důležité udržovat. 
 • Pokrývá záruka nepromokavosti GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™ trvalou nepromokavou úpravu DWR?
  Ne. Součástí péče o výrobek  je údržba DWR. Vnější textilie GORE-TEX® jsou ošetřeny ultratenkou trvanlivou vodoodpudivou úpravou (DWR), která se nanáší na nejsvrchnější vrstvu textilie. Ta pronikne do vláken a sníží povrchové napětí materiálu, takže voda začne na povrchu vnější textilie tvořit kapičky a stékat, místo aby vsakovala. Tato vodoodpudivá úprava však není trvalá. Při běžném nošení a vlivem nečistot, pracích prostředků, přípravků odpuzujících hmyz a dalších látek se její životnost zkracuje. Vodoodpudivou funkci vnější textilie GORE-TEX® je naštěstí velmi snadné obnovit.
 • Jak se posuzuje hodnota oděvu v rámci záruky nepromokavosti GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™?
  Podle vaší počáteční investice. Společnost Gore se ve všech interních i externích vztazích řídí zásadou spravedlivého přístupu. Je to jeden z našich základních principů. Rozhodnutí, zda výrobek necháme opravit, vyměníme ho nebo vrátíme peníze, je na uvážení společnosti Gore, ale dodržíme částku, kterou jste za výrobek zaplatili podle dokladu k koupi. Pokud byl výrobek zakoupen jako použitý, nemusí se na něj záruka vztahovat. Záruka se nevztahuje na výrobky využívané za účelem skupinových výpůjček. Záruka nepromokavosti GUARANTEED TO KEEP YOU DRY™ nepokrývá poškození osobního elektronického zařízení nebo jiného osobního majetku způsobené vniknutím vody do kapes/zipů.
 • Jak probíhá výměna?
  V některých případech je nejrychlejší a nejjednodušší požádat o výměnu místního prodejce. Pokud to není možné, můžeme vám pomoct my. Jakmile bylo rozhodnuto, že nejlepší možností je výměna za nový výrobek, projednáte s pracovníkem služeb zákazníkům pro produkty GORE-TEX®, jaký výrobek je pro vás nejvhodnější. Shromáždíme nezbytné informace, abychom vám pomohli správně vybrat a zajistili, že náhradní výrobek bude vhodný pro zamýšlené použití. Snažíme se nahradit vrácený výrobek zbožím se stejným nebo podobným určením. Na požádání může pracovník oddělení služeb zákazníkům vyhledat jiné možnosti na základě informací, které nám sdělíte, stanovené ceny a zamýšleného použití. Můžete nám také sdělit, jaký výrobek jste si na základě stejných kritérií vybrali vy. 
 • Jsou vrácené výrobky testovány nebo hodnoceny?
  Ano. Veškeré produkty GORE-TEX® musí před prodejem splňovat přísné kvalitativní normy. Pokud se k nám výrobek vrátí, podrobí se řadě testů, které nám pomáhají najít závadu nepromokavosti, větruvzdornosti nebo prodyšnosti. Neustále vlastnosti výrobků sledujeme, abychom podpořili inovace a vývoj. Záleží nám na tom, aby výrobky GORE-TEX® přinesly našim spotřebitelům co největší užitek. 

Obuv

 • Je vůbec v kožené obuvi membrána GORE-TEX® potřebná?
  Ano. Žádná kůže totiž není dokonale nepromokavá a většina "nepromokavých" bot navíc vyžaduje pravidelnou aplikaci speciálních vosků nebo krémů, aby zůstaly nepromokavé. Je to nepohodlné a navíc se tím výrazně snižuje prodyšnost obuvi. A nemáte zaručeno, že zůstanete v suchu. Pouze u obuvi GORE-TEX® si nepromokavostí a prodyšností můžete být vždy jistí.
 • Je obuv GORE-TEX® prodyšná?
  Ano! A je to velmi důležitá vlastnost. Protože je pot odváděn přes membránu GORE-TEX®, vaše nohy zůstanou v suchu a pohodlí. Zvláště pak v chladnějším počasí je prodyšnost rozhodující pro zachování tepla a sucha v obuvi.
 • Jak si mohu ověřit, že kupuji originální obuv GORE-TEX®?
  Hledejte na obuvi naši visačku. Veškerá obuv GORE-TEX® musí být opatřena štítkem s naší značkou, stejně jako značkou výrobce. Dále v každé krabici naleznete informační letáček s logem GORE-TEX®. Nezapomeňte: pokud zde není jasně napsáno obuv GORE-TEX®, nejedná se o ni.

Údržba

 • Jak nejlépe prát oděvy GORE-TEX®?
  Nejprve si přečtěte štítek s pokyny výrobce pro péči o výrobek. Oděvy GORE-TEX® perte v pračce v teplé vodě (40 °C). K dosažení co nejlepších výsledků použijte malé množství tekutého pracího prostředku. Nepoužívejte práškové prací prostředky, avivážní prostředky a bělicí přípravky s obsahem chlóru. Viz naše Centrum péče a údržby pro doplňující informace.
 • Jak často prát oděvy GORE-TEX®?
  Oděvy perte tak často, jak je nutné, abyste odstranili nečistoty, jako je špína, kouř z otevřeného ohně nebo kuchyňské výpary. Praní a sušení pomáhají obnovit trvanlivou vodoodpudivou úpravu (DWR), která je důležitou složkou vlastností oděvů GORE-TEX®.
 • Jaký cyklus používat při praní oděvů GORE-TEX®?
  Můžete použít program pro jemné praní, při kterém se oděv nebude ždímat při velké rychlosti. Při mírnějším odstřeďování se oděv méně pomačká a poškodí, protože se bude méně natahovat a kroutit.
 • Lze textilie GORE-TEX® chemicky čistit?
  Chemické čištění nepoškozuje membránu GORE-TEX®. Vždy však zkontrolujte všitý štítek s pokyny k údržbě od výrobce, abyste se ujistili, že u tohoto konkrétního výrobku doporučuje chemické čištění. Dáte-li oděv do čistírny, vyžadujte opláchnutí čirým rozpouštědlem a ošetření vodoodpudivým sprejem.
 • Mohu na oděvy GORE-TEX® použít odstraňovač skvrn?
  Použití odstraňovačů skvrn nedoporučujeme. Místo toho doporučujeme použít k odstranění skvrn a velkého znečištění tekutý prací prostředek v programu předpírky. Pokud na pračce cyklus předpírky není, jednoduše oděv namočte do teplé vody s tekutým pracím prostředkem.
 • Mohu používat bělicí přípravky?
  Bělicí přípravky na oděvy GORE-TEX® nepoužívejte. Mohly by mít nepříznivý vliv na barvu a funkční vlastnosti oděvu.
 • Jak nejlépe sušit oděvy GORE-TEX®?
  Doporučujeme sušit oděvy na šňůře; takové sušení využívá méně energie a omezuje dopad na životní prostředí. Jakmile je oděv suchý, stačí 20 minut v bubnové sušičce, aby se obnovila trvanlivá vodoodpudivá úprava (DWR) oděvu GORE-TEX®.
 • Mohu oděvy GORE-TEX® sušit v sušičce?
  Pokud používáte sušičku, doporučujeme cyklus šetrného sušení při středně vysoké teplotě. Protože dnešní vysoce účinné sušičky přestávají sušit okamžitě poté, co vlhkost uvnitř sušičky dosáhne určité hladiny, nechejte cyklus puštěný dalších 20 minut, aby se znovu aktivovala trvanlivá vodoodpudivá úprava (DWR) na vnější textilii.
 • Co je to DWR?
  Oděvy GORE-TEX® jsou ošetřeny ultratenkou vrstvou, které se říká DWR (durable water repellent). Je to trvanlivá vodoodpudivá úprava. Tato úprava způsobí, že voda začne na povrchu vnější textilie tvořit kapičky a stékat místo toho, aby vsakovala. Při běžném nošení a vlivem nečistot, pracích prostředků, kouře z otevřeného ohně, kuchyňských výparů a dalších látek se vodoodpudivá úprava oslabuje. Jakmile voda přestane vytvářet na povrchu oděvu GORE-TEX® kapičky, můžete úpravu DWR obnovit aplikací spreje na lokální obnovení vodoodpudivé povrchové úpravy nebo pomocí tekutého impregnačního přípravku, který se přidává k pracím prostředkům. Obojí se prodává v obchodech s outdoorovým vybavením. Tyto prostředky pomáhají zachovat a obnovit trvanlivou vodoodpudivou úpravu (DWR) vnější textilie, aby zůstala vodoodpudivá a odolná proti skvrnám.
 • Mohu k obnově vrstvy DWR použít aerosolový rozprašovač?
  Doporučujeme mechanické rozprašovače místo aerosolových, aby se omezil dopad na životní prostředí. Z technického hlediska však je možné použít aerosolový rozprašovač.
 • Je možné oděvy GORE-TEX® chemicky čistit?
  Chemické čištění textilie GORE-TEX® nepoškozuje. Vždy však dodržujte pokyny výrobce pro péči o příslušný oděv a prověřte, zda výrobce chemické čištění doporučuje. Pokud se rozhodnete pro profesionální chemické čištění, požádejte čistírnu, aby použila čirý destilovaný roztok uhlovodíku pro máchání a vodoodpudivý postřik nebo tekutý impregnační přípravek aplikovaný praním.
 • Mohu pro čištění oděvů GORE-TEX® použít soupravu pro domácí chemické čištění?
  Pokud je chemické čištění nutné, doporučujeme profesionální čištění, při kterém se pro máchání využívá čirý destilovaný roztok uhlovodíku. Soupravy pro domácí chemické čištění nedoporučujeme.
 • Při jakém nastavení mám žehlit oděvy GORE-TEX®?
  Vždy se nejprve seznamte s pokyny výrobce pro žehlení. Doporučujeme žehlení při nízkých teplotách a bez napařování. Položte přes oděv GORE-TEX® kus látky, aby se žehlička nedotýkala přímo oděvu.
 • Mohu oděvy GORE-TEX® upravovat nebo na ně vyšít logo?
  Veškeré úpravy oděvů GORE-TEX® po jejich zakoupení včetně oprav, výšivek loga nebo úprav by se měly provádět v provozovnách certifikovaných společností Gore. Jinak by mohlo dojít k narušení vodoodpudivé úpravy, většinou v důsledku dírek po jehle, které nebyly řádně uzavřeny. Pokud potřebujete svůj oděv upravit, obraťte se na nás a my Vám pomůžeme najít certifikovanou opravnu.
 • Můj oděv GORE-TEX® je poškozený. Co mohu dělat?
  Menší dírky a trhliny lze dočasně opravit se soupravou na opravu textilií GORE-TEX®, která je v prodeji ve specializovaných obchodech s outdoorovými potřebami. Tyto speciální samolepicí záplaty umožňují provést v případě potřeby opravu k zachování vodoodpudivosti vnějšího oděvu, než ho bude možné odnést do certifikované opravny. Informace o místních opravnách najdete na stránce www.gore-tex.cz.

Environmentální odpovědnost

 • Je pro mě nošení vybavení GORE-TEX® bezpečné?

  Rozhodně. Tkaniny Gore jsou bezpečné pro nositele. Vyhovují nejmodernějším požadavkům na bezpečnost produktu, například normě Oeko-Tex® Standard 100. Jde o celosvětovou normu bezpečnosti textilu, uznávanou pro její vědecký přístup k ověřování bezpečnosti textilu.

  Implementace normy bluesign® ve všech provozech Gore, kde se vyrábějí tkaniny, zaručuje bezpečí našich produktů s membránami ePTFE pro lidi i pro životní prostředí. Naše tkaniny jsou tvořeny membránou ePTFE spojenou s výkonnými textiliemi našich dodavatelů. Při použití textilií vyhovujících normě budou tkaniny GORE® certifikovány jako „tkaniny se schválením bluesign®“. Dnes existuje jen několik málo textilií splňujících přísná kritéria normy bluesign® i náročné parametry jakosti Gore.

  Zjistěte více o normě Oeko-Tex® Standard 100 a bluesign®..

 • Jsou produkty GORE-TEX® šetrné k životnímu prostředí?

  Ano, naše produkty jsou ekologicky přijatelné. Jejich odolnost znamená delší životnost oděvu a to je nejefektivnějším příspěvkem k ekologické volbě funkčního prádla, obuvi a doplňků.

  Díky nabídce pokročilých materiálů jako je expandovaný polytetrafluoretylen (ePTFE) a špičkovým výrobním procesům dodáváme odolné produkty, které jsou nejlepší ve své třídě. Odolnost znamená dlouhou a užitečnou životnost konečného produktu, což znamená značné úspory surovin a energií, které by byly jinak nutné k výrobě více kusů produktů s kratší životností.

  Kladný ekologický dopad odolnosti produktů se týká i dalších produktů z tkanin GORE®, včetně tkanin WINDSTOPPER®.

 • Škodí výroba produktů GORE-TEX® životnímu prostředí?

  I když se žádná výrobní operace nemůže obejít zcela bez emisí a dopadů na životní prostředí, divize tkanin W. L. Gore & Associates se skutečně snaží minimalizovat dopady našich výrobních procesů na životní prostředí.

  Naše výrobní provozy na celém světě vyhovují vysokým ekologickým nárokům a mají zavedena opatření, která plní nebo překračují místní regulační požadavky (např. zařízení pro omezení znečišťování vzduchu, používání lepidel bez rozpouštědel, recyklace odpadu z výroby a zpracování odpadních vod). Ekologické dopady našich výrobních procesů jsou pravidelně posuzovány a řízeny systémem environmentálního managementu dle normy ISO 14001. Tato norma ekologické výroby byla v roce 2010 zavedena ve všech našich výrobních závodech po celém světě.

  Všechny naše závody na výrobu tkanin absolvovaly kontroly bluesign® a zavedly normu bluesign®, která ověřuje pečlivou správu našich výrobních procesů a využívání nejlepších dostupných ekologických kontrolních opatření. Společnost bluesign technologies ag vypracovala nezávislou a přísnou normu posuzování bezpečnosti a ekologické šetrnosti textilní výroby.

 • Co je klíčovým dopadem produktů GORE-TEX® na životní prostředí

  GORE-TEX® a další tkaniny GORE® jsou ekologicky správnou volbou, protože jsou vyráběny zodpovědně a jejich odolnost znamená delší životnost oděvu, což snižuje spotřebu přírodních zdrojů a omezuje množství odpadu.

  Zatímco se někteří jiní výrobci funkčních materiálů zaměřují pouze na určitou část ekologického profilu jejich produktů, my využíváme posouzení životního cyklu se zvážením všech aspektů našich produktů. Začíná to už výrobou vstupních surovin u našich dodavatelů a pokračuje přes všechny prvky výroby a přepravy. Zvažujeme i dopady praní a sušení u našich zákazníků po celou dobu životnosti oděvu.

  Z porovnání relativních dopadů jednotlivých fází životního cyklu bundy GORE-TEX® vyplývá, že největší ekologická zátěž vzniká při výrobě a konečné úpravě materiálů tvořících oděv. Naproti tomu praní, sušení a nové ošetřování v průběhu a na konci životnosti představují jen menší dopad na životní prostředí.

 • Mohu své produkty GORE-TEX® udržovat způsobem, který je šetrný k životnímu prostředí?

  Ano. Běžná péče a údržba, jako je praní, zajistí maximální výkon bundy a prodlouží její užitečnou životnost. Investice do trvanlivého oděvu a jeho správná údržba snižují ekologické dopady a také snižují přímé náklady uživatele.

  Tkaniny GORE-TEX® jsou kvalitně ošetřeny proti vzniku skvrn a odpuzují vodu (DWR) a tuto úpravu lze snadno a opakovaně obnovit sušením v sušičce anebo žehlením. Zákazníci tak mohou udržet výkon svého oděvu a významně snížit náklady na ošetření obnovující vodoodpudivost. Po více letech používání už ale praní a sušení nemusí stačit a v tom případě může oděvům a obuvi GORE-TEX® prospět ošetření DWR. Efektivním způsobem, jak obnovit povrchovou úpravu, může být profesionální nástřik k tomu určeného produktu (v souladu s pokyny výrobce). Tím se současně minimalizuje únik používaných látek do životního prostředí.

  V případě protržení tkaniny oděvu se naše opravná sada GORE-TEX® osvědčila jako dobrý způsob, jak zachovat funkční integritu oděvu a tím prodloužit jeho životnost. Uživatelé mohou záplaty upevnit sami nebo to svěřit profesionálům v jednom z našich autorizovaných středisek oprav Gore.

  Zjistěte více o péči o tkaniny GORE® a jejich údržbě v sekci Péče našich Často kladených otázek.

 • Lze oděvy GORE-TEX® recyklovat?

  Gore vyvinula technologii pro velmi hodnotnou recyklaci svých laminátů.

  Spolu s některými odhodlanými zákazníky společnost Gore v roce 1993 jako první v oboru oděvů nabídka recyklaci vnějších oděvů od spotřebitelů na vysoké úrovni. Tento program recyklace pro zvlášť navržené oděvy, pojmenovaný GORE™ BALANCE PROJECT™, získal v roce 1995 Evropskou cenu za outdoorové inovace European Outdoor Award. Rychle jsme ale zjistili, že spotřebitelé nejsou příliš ochotni své oděvy odevzdávat k recyklaci, a to ani po letech používání, proto byl program zastaven.

  Od té doby jsme zjistili, že při uvážení celého životního cyklu našich oděvů a obuvi má prodloužení jejich užitečné životnosti značně výraznější kladný dopad na celkovou ekologickou bilanci než recyklace konečného produktu.

 • Jak mohu ekologicky zlikvidovat produkt GORE-TEX®?

  Oděvy a obuv z tkanin GORE® lze bezpečně likvidovat stejně jako každý jiný oděvní produkt.

  Na rozdíl od jiných plastů není polytetrafluoretylen (PTFE) — surovina, z níž vyrábíme membránu — vyráběna ani zpracovávána pomocí plastifikátorů ani stabilizátorů. Neobsahuje zbytky, jako jsou těžké kovy, organocínové sloučeniny ani ftaláty. Při skládkování se PTFE nerozpadá a nevytváří tak žádné skleníkové plyny (tj. metan) ani neuvolňuje žádné látky do vody a vzduchu. Ve spalovně se PTFE bezpečně mění v oxid uhličitý a fluorit (kazivec). Potenciálně nebezpečné plyny jsou zachyceny v zařízeních pro omezení emisí (alkalické pračky), která jsou využívána již řadu desetiletí.

  Hledání možností prodloužení užitečné životnosti produktu bylo vždy preferovanou metodou oproti likvidaci produktu. Uvažujte o darování oděvu nebo obuvi charitě nebo změně využití produktu k jinému účelu.