Membrána GORE-TEX®

Základ všech výrobků GORE-TEX®

Póry jsou 700krát větší než molekula vodní páry, a tak umožňují bezproblémové odpařování potu. Proto je membrána GORE-TEX® prodyšná.

Mikroskopické póry v membráně jsou 20 000krát menší než kapka vody, takže přes ni nemůže proniknout déšť. Proto je membrána GORE-TEX® nepromokavá.

Struktura membrány se podobá živému plotu. Ve větvích se zcela zachytí vítr, takže nepronikne k tělu. Proto je membrána GORE-TEX® větruvzdorná.

Membrána GORE-TEX® je mimořádně tenká vrstva z expandovaného polytetrafluoroetylenu (ePTFE). Obsahuje více než 1,4 miliardy pórů na centimetr čtvereční. Právě tyto póry dodávají textilii GORE-TEX® její vlastnosti.

Nepromokavost

Mokré textilie vás okrádají o tělesné teplo. Textilie GORE-TEX® jsou trvale nepromokavé, takže zůstanete v suchu a můžete si každou aktivitu vychutnat v pohodlí.

promokavé alternativy
Trvalá nepromokavost

Co to znamená?

Domníváme se, že nepromokavými produkty by neměla prosakovat voda - a navíc že tuto vlastnost by si měl výrobek zachovat po celou dobu své životnosti. Právě trvanlivou nepromokavostí se produkty GORE-TEX® odlišují. Textilie GORE-TEX® odolají tlaku vody, který působí za drsného počasí a při náročných aktivitách. Nepromokavá ochrana však závisí nejen na textilii. Proto jsou všechny nové prototypy produktů GORE-TEX® od našich výrobních partnerů podrobeny sérii testů v našich laboratořích. Teprve když vyhoví našim přísným normám pro odolnost vůči povětrnostním vlivům, jsou schváleny k výrobě v certifikovaném výrobním závodě Gore.

Proč je to důležité?

Mokré textilie odvádějí teplo třikrát rychleji než suché oděvy a okrádají vás tak o tělesné teplo. Náš systém trvale nepromokavých oděvů zabrání průniku vody a tím také této tepelné ztrátě. Zůstanete tak v suchu a pohodlí i v náročných a extrémních podmínkách.
 

Větruvzdornost

Větruvzdorné oděvy zachovávají vaše mikroklima a udržují vás v pohodlí.

Skutečná větruvzdornost
Alternativy bez větruvzdorné úpravy

Co to znamená?

Ačkoli jsou textilie z mikrovlákna, hustě tkané textilie či různé fleecové materiály často považovány za větruvzdorné, i lehký vítr je po chvíli většinou profoukne. Výsledkem je nepříjemný pocit chladu a nepohodlí. Z technického hlediska je možné textilii považovat za skutečně větruvzdornou, pokud má propustnost vzduchu 5 l/m2/s (objem vzduchu, který projde za jednu sekundu jedním metrem čtverečním textilie) nebo méně. Veškeré produkty GORE-TEX® tento standard splňují nebo překračují.

Proč je to důležité?

Když studený vítr profoukne vaše oblečení, dojde ke ztrátě tepla způsobené prouděním, takže přijdete o teplo zachycené v tenké vrstvě vzduchu mezi vaším tělem a oděvem. Textilie GORE-TEX® zabrání ochlazujícímu účinku větru, protože vítr oděvem nepronikne. Znamená to, že se ve vašem oděvu zachová pohodlné mikroklima.

Prodyšnost

Textilie GORE-TEX® umožňují potu unikat ven a pomáhají omezovat přehřívání a hromadění potu.

Vysoká prodyšnost
Neprodyšné alternativy

Co to znamená?

„Prodyšnost“ je jedním z nejvíce nepochopených výrazů v tomto odvětví. Není to na rozdíl od všeobecně rozšířeného názoru schopnost textilie nechat proniknout vzduch, ale schopnost nechat uniknout potu ve formě vodní páry. Naše standardy požadují, že naše textilie musí při velké námaze dýchat natolik dobře, aby pot snadno unikal.

Proč je to důležité?

Když jste v pohybu, kůže se zbavuje nadměrného tepla prostřednictvím potu. Aby se zabránilo nepohodlnému hromadění potu, umožňuje mu membrána GORE-TEX® unikat ven přes textilii. Tato prodyšnost zajišťuje větší pohodlí a suchou kůži, a to i při velké námaze.

 

Příslib: Série videí

Přemýšleli jste někdy nad tím, čím jsou textilie GORE-TEX® výjimečné? Gordon a Ted budou produkty GORE-TEX® testovat. Podívejte se na naši sérii PŘÍSLIB.

Nepromokavost

Díl 1: Wizards of Water (Čarodějové vody)

Větruvzdornost

Díl 2: Bubble Trouble (Bublinkové potíže)

Prodyšnost

Díl 3: Masters of Moisture (Mistři vlhkosti)

Laminát GORE-TEX®

Samotná membrána GORE-TEX® je silná jen 0,01 mm. Proto ji vkládáme mezi vysoce kvalitní podšívku a vnější textilii a vytváříme tak laminát GORE-TEX®.